Overenskomt for oft. ansatte rengøringsassistenter under Danske Regioner - PensionDanmark

Tip en ven

Send et link til denne side til en ven

Felter markeret med * skal udfyldes.

Send

Overenskomt for oft. ansatte rengøringsassistenter under Danske Regioner

Nedenfor kan du læse om overenskomsten og hvilke regler og muligheder der er indenfor denne

Om overenskomsten

Parter der har indgået aftale Help Text

Arbejdsgiverforening:
Danske Regioner
Fagforbund:
3F Den Offentlige Gruppe

Overenskomstkode Help Text

48240

Bidrag og stigning i pensionsbidrag Help Text

1. april 2009: 12,55 pct.

Regler og muligheder

Optagelsesbestemmelser Help Text

Der oprettes en pensionsordning i PensionDanmark for rengøringsassistenter m.fl., som
1) er fyldt 21 år 2) har mindst 1 års sammenlagt (amts)kommunal/regional beskæftigelse på mindst 8 timer i gennemsnit pr. uge inden for en 8 års periode, tidligst regnet fra den 01-04-1999.

Udtrædelsesregler Help Text

For ansatte, der er fyldt 70 år, udbetales det efter overenskomsten gældende pensionsbidrag som løn, medmindre den ansatte ønsker bidraget indbetalt på en pensionsordning eller anvendt til køb af frihed.

Seniordage Help Text

Med virkning fra den 1. januar 2012 ydes en årlig seniorbonus til alle medarbejdere fra og med året efter det kalenderår, den ansatte fylder 58 år.

Seniorbonussens størrelse udgør:
58 årige: 0,8%  bonus i % af sædvanlig løn
59 årige: 1,2%  bonus i % af sædvanlig løn
60 årige: 1,6%  bonus i % af sædvanlig løn

Seniorbonussen udbetales en gang årligt i januar. Den enkelte medarbejder kan konvertere sin seniorbonus til en anden seniorordning. I forbindelse med den årlige medarbejderudviklingssamtale/seniorsamtalen, drøfter lederen og medarbejderen, hvad der skal til, for at den pågældende medarbejder vil fortsætte på arbejdspladsen, herunder hvilken seniorordning, der vil være rigtig for den pågældende.

Den årlige seniorbonus kan konverteres til en seniorordning med et af følgende elementer eller kombinationer heraf:
- Betalte fridage (seniordage), dog maks. 2, 3 eller 4 dage
- Kontant bonus
- Ekstraordinær pensionsindbetaling
- Særlige selvvalgte kompetenceudviklingsforløb

En medarbejder, der vælger at konvertere sin bonus til et eller flere af ovenstående elementer skal på eget initiativ give arbejdsgiveren besked herom senest den 1. oktober
året før, bonussen ville være kommet til udbetaling. Medarbejderen træffer valget for et år ad gangen.